önce M. AKÇA tarafından yazılmıştır. ACID Standartları

ACID Standartları

Transaction işlemleri bir gurup sıralı işlemdir. Örneğin banka işlemleri birer transaction işlemleridir.

ACID Standartları transaction işlemleri sırasında yapılan işlemlerin ne şekilde yapılması gerektiğini anlatan prensiplerdir.

Aslında ACID; Atomicity, Consistency, Isolation ve Durability kelimelerinin kısaltılmış halidir. Bu ifadeleri inceleyecek olursak;

Atomocity: Ya hep, ya hiç anlamında kullanılır. Yani bir transaction işleminde, işlem yarıda kesilirse ya tüm işlemler yapılır ya da yapılmış olanlar da geri çekilir. İşlemlerden bir tanesi dahi yapılmazsa geri çekilir.

Consistency: Aynı girişte hep aynı çıktı üretilmelidir. Sistem kendi içerisinde tutarlı olmalıdır.

Isolation: Transactio veriler üzerinde çalışırken, işlemlerin dışarıdan ne kadar görünür olabileceği ile ilgili bilgiler içerir. Transaction dışarıdan müdahaleye izin vermemelidir. Ayrıca yapılan işlem izole olmalı ve bir transaction bir diğerinden bağımsız olmalıdır.

Durability: Bir transaction başarıyla tamamlandığında bütün işlemlerinin doğru bir şekilde yerine getirildiği anlamına gelir. Eğer transaciton içersinde bir hata olursa geri dönme yeteneğine sahip olmalıdır. Ayrıca bir takım mesajlar ver loglarla bu işlemin başarı ile tamamlandığı bilgisi kullanıcıya verilir. Loglar sayesinde geri dönüşler mümkündür.

Bu standart prensip sayesinde veri tabanı programcıları ortal bir payda da buluşmuş olur ve programları ACID prensiplerine uygun hale getirerek kafalarında takılı kalan bir çok soruya cevap bulmuş olurlar.

 

Print Friendly