Anne Sütü IQ Seviyesini Artırıyor (mu) ?

Veri bazı zamanlar bize bir  ilişkinin var olduğunu söyleyebilir.  Alttaki araştırmada bir gurup bilim adamı 3000 çocuk üzrinde bi araştırma yapıyor.

annesutu

Araştırma sonucunda annesi emziren çocukların, emzirmeyenkerden 7 puan daha yüksek IQ düzeyine sahip olduğu bulunuyor.  IQ düzeyindeki bu artış sadece emzirme fiili ile sağlanmış olabilir mi?

İstatistikteki Bağımlı değişken, bir koşuldaki değişiklikten etkilenen değişkendir.  Bu örnekte bağımlı değişken çocuğun IQ düzeyi iken, bağımsız değişken ise annenin emzirmesidir. Fakat bir çok durumda iki değişkeni etkileyen başka değişkenleri de hesaba katmamız gereklidir.  Örneğimizde IQ seviyesi yüksek annelerin emzirmeye meyilli olduğunu düşünürsek, bu durumda IQ su yüksek annelerin çocuklarının IQ’larını ölçmüş ve genetik olarak gerçekleşen bir durumu anne sütüne bağlamış olacağız.

Haberin tümünü incelediğimizde gerçekte bu durumun Anne sütünde bulunan bir enzim vasıtasıyla olduğunu görüyoruz. Fakat bu gibi durumlarda bağımlı ve bağımsız değişkenlerin çok iyi düşünülerek seçilmesi gerekmektedir.

annesutu2

İyi bir istatistikçi bağımlı değişkene etki edecek bağımsız değişkenlerin seçimini çok dikkatli bir şekilde yapmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *