önce M. AKÇA tarafından yazılmıştır. Bulut Bilişim Nedir?

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut nedir? Bulut Nerededir? Biz şu anda Bulutta mıyız? Bu soruları bir zamanlar mutlaka kendinize sormuşsunuzdur? Ya da henüz sormadıysanız soracaksınızdır. Bulut nerde? Bulut heryerde :)

Cloud Computing Türkçe’ye Bulut Bilişim olarak geçmiş. En basit anlatımla, bulut bilişim depolama ve veriye ulaşım, bir de bilgisayarınızda çalıştıracağınız programları internet üzerinde başka bir sanal sunucuda(bulutta) çalıştırma anlamına gelmektedir. Bulut kelimesinin kullanımı biraz mecazi bir anlam taşımaktadır ve kelime özenle seçilmiştir. Günler itibariyle geriye dönme imkanı sağlayan flowchart yapısı ile zamanla akma davranışı ve devasa server altyapısı sunumu internet için hiçbirşey olmayan ama  büyüyerek ilerleyen bazen küçülen dağınık ve kabarık bir yapı oluşu,  bilgi teslim edişi ve yağmur benzetmesi. Etrafta çok sayıda başka irişi ufaklı bulutun oluşu ve bu bulutların da bazen etkileşimde oluşu.

funny chalk design representing cloud computing

Bulut Bilişim

Bilgileri kendi sabit diskinizde tuttuğunuzda ya da programları kendi sabit diskinizde çalıştırdığınızda buna local storage ve local computing denilmektedir. İhtiyacınız olan her şey fiziksel olarak yakınınızdadır. Bilgilere kolaylıkla ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sabit diskinize bağlı çalışmak bilgisayar endüstrisinin yıllardır yaptığı şey. Bir takım sebeplerden ötürü bazı kişilerce hala üstün görülmektedir.

Daha derinlemesinde düşündüğümüzde Bulut Bilişim, dosyalarınıza internet vasıtasıyla her yerden ulaşmanızı ve farklı ortamlarda internet vasıtasıyla veri senkronizasyonu sağlamaktadır. Özellikle iş yaşamında karşılaşılan Büyük Verinin işlenmesi ile ilgili başa çıkmanız gereken işleri de bulut çözümünüz halledebilir. Bir internet bağlantınız varsa istediğiniz, yerde istediğiniz kadar veriyi istediğiniz zaman işleyebilirsiniz.

İş Yaşamında Ne Tür Bulut Bilişim Çözümleri Var?

Bazı servis sağlayıcılar yazılımlarını buluta koyarlar bu tip çözümlere Software as a Service anlamında (SaaS) denilmektedir. Örnek vermek gerekirse salesforce.com, openerp.com gibi siteler bu başlıkta yer almaktadır.

Bazı servis sağlayıcılar sadece Platform sağlamaktadır. İsteyen müşteriler bu platform üzerinde istedikleri uygulamaları oluşturabilirler. Bu tip çözümlere Platform as a Service anlamında PaaS denilmektedir. Uygulama geliştiricilere Donanım ve Yazılım Katmanı sunulması ve bu servis sayesinde program geliştirmesi için olanak sağlanması hizmetidir. Platform size işletim sistemi, programlama dili ortamı, veri tabanı ortamlarını sağlar siz sadece verilerinizi yönetirsiniz. Kodladığınız yazılımı veritabanı altyapısı ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Bazı servis sağlayıcılar ise her yönüyle hazır bir altyapı sunmaktadır. Kullanacağınız Analitik Platform, Ofis Programları, Veri Tabanı, Program Geliştirme Araçları. Uzaktaki sunucularda sizin adınıza sanal bir sistem oluşturuluyor ve siz bu sistem üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse bir işletim sistemi yükleme gibi. Bu tarz yapılara Infrastructure as a Service anlamında IaaS denilmektedir. Bunların başında Amazon, Microsoft, Google ve Rackspace gibi servis sağlayıcılar gelmektedir.

Bulut Bilişim Katmanları

Cloud Computing devasa bir pazar. 2012 yılında 100 milyar$  olan pazar büyüklüğünün 2020 yılına kadar 270 milyar $ olması bekleniyor.

Print Friendly