önce M. AKÇA tarafından yazılmıştır. Domino Data Lab ile Bulutta Kod Yazma

Domino Data Lab ile Bulutta Kod Yazma

Bulut teknolojisinin yaygınlaşması ile çok sayıda firma bulutta çalışan ürünler üretmeye başladı. Bulut Teknolojileri ile ilgili daha önceden bir yazı yayınlamış ve bulut teknolojilerinin bugünkü durumu ile ilgili bildiklerimi anlatmıştım. Yazıya burdan ulaşabilirsiniz. Üretilen bu ürünler hayatımızı kolaylaştırmaya hızla devam ediyor. Çok dinamik bir şekilde gelişen bulut teknolojileri piyasasını takip etmek başlı başına bir uğraş alanı. Bu yazımda popüler bulutta kod yazma araçlarından biri olan Domino Data Lab ile Bulutta Kod Yazma ‘yı anlatmaya çalışacağım.

Domino Data Lab, Platform as a Service (PaaS) bulutta kod yazma ortamlarından bir tanesi ve yenilerinden. Domino Data Lab ile bulutta R, Python ve Matlab kodları geliştirebilirsiniz. Hızlandırılmış Veri Analizi yeteneği, versiyon kontrolü, verilerin birlikte çalışması gibi özelliklerle rakiplerinden ön plana çıkmaktadır. Versiyon kontrolü sayesinde eski çalıştırılan kodlara geri dönülebilir. Başka insanlarla kolaylıkla kod paylaşımı yapılabilir.

Otoriteler bu çözümün konfigrasyon, makine yönetimi, veri transferi ve güvenlik gibi önemli detaylarda yeterince güvenilir olduğunu söylüyor.  Aslında bir veri bilimi iş akışının (Data Science Workflow) belirli kesimleri için özelleşmiş çok sayıda uygulama var piyasada.  Örnek vermek gerekirse Veri Temizleme işini kolayşatıran çok sayıda araç var. Büyük veri setlerini yönetmek ve keşfetmek için çok sayıda araç var, R ve Python programlama dillerine ait veri bilimi tekniklerinin yer aldığı çok sayıda kod kütüphanesi var. Yine çok sayıda raporlama ve görselleştirme aracı var. Aslında firmanın amacı bütün bu analitik yaşam döngüsü içerisinden Model Geliştirmeden Deploy etme kısmına kadar olan kısmı ayırmak.

Firmanın konuya yaklaşımlarını anlamak için Veri Bilimciler için bıraktıkları şu mesaja bakabiliriz:

veribilimci not

Firmanın kurucusu Nick Elprin, analitik yazılım araçları konusunda 7 yılını harcamış. Özellikle ekonomik modeller konusunda uzmanlaşmış. Ve analitik dünyasında farklı bir şeyler yapmak istemiş.

Nick Elprin

Gelelim programa. Program linkine buradan ulaşabilirsiniz: https://app.dominodatalab.com/

Login kısmından bilgilerinizi vererek üye olduğunuzda Projelerinizin bulunduğu sayfaya yönlendiriliyorsunuz.

domino projelerNew Project düğmesine tıkladığımızda

yeniprojeolustur

Create Project düğmesine bastıktan sonra aşağıda da görüldüğü gibi yeni bir proje dosyası oluşturulmaktadır.

yeniprojeolustu

 

Proje sayfasına geri geldiğinizde projeyi ekranda görebiliriz. Proje ile ilgili açıklama bilgilerini Add a description kısmından ekleyebilirsiniz.

projesayfasi-2

 

Açıklama kısmını bir tarafa bırakarak,  ilk ipython programımı yazma amacıyla projenin üzerine tıklıyorum.

python seçimi

 

Notebook kısmında açılan aşağı açılır liste kutusundan Jupyter (Python, R, Julia) seçeneğini seçiyorum. Biraz zaman alan bir süreçten sonra, programla ilgili arkaplan çalışmaları yapılıyor. Arkaplanda oluşan prosesle ilgili detaylı bilgiyi ekranın sağ tarafında görebiliyorsunuz.

open session

Çıkan menüde Open Session düğmesine tıkladığımızda, tıpkı Ipython ana menüsüne benzer bir menü ile karşılaşıyoruz.

jupyter

Burda New açılır liste kutusuna tıklayıp, Notebooks’lar arasında işlem yapmak istediğimiz Python2 seçeneğini seçiyoruz.

yeni-python

Ve program yazmaya hazır IPython ekranımız hazır hale geliyor.

hazir python

Programlama dillerini öğrenmek istiyorum ama geliştirme ortamım yok diyenler, buyrun size mis gibi bir geliştirme ortamı.  Geliştirme ortamındaki ilk programımı da yazıp yazıma burada son vermek istiyorum.


merhaba-dunya

 

Print Friendly