önce M. AKÇA tarafından yazılmıştır. Excel'de Grafiklere Eğilim Çizgisi Eklemek

Excel’de Grafiklere Eğilim Çizgisi Eklemek

Excel’de Grafiğe Eğilim Çizgisi Ekleme Hangi Durumlarda Kullanılır?

Eğilim Çizgisi Veri Setine bagli bir hareketli ortalama şeklinde veri serisi ile ilişkilidir. Fakat veri serisini temsil etmez. Bu çizgi verilerinizin eğilimini ve gelecekle ilgili tahminler için bir görselleştirme sağlamaktadır. Bazı grafik tiplerine eğilim çizgisi eklenememektedir. Bunlar Yığılmış, 3-B, radar, pasta, yüzey veya halka grafiklerdir.

Herhangi Bir Grafikteki Eğilimi Nasıl Gösterebilirim?

Öncelikle bir grafik oluşturulması gerekiyor. Örneğimizde elektrik komponentleri satan bir firmanın aylar itibari ile satış cirosunu (bin dolar) görmektesiniz. Eğilim çizgisi bildiğiniz gibi, var olan verinin eğilimini oluşturur ve gelecekle ilgili bize fikir verir. Bu işleme istatistikte Regersyon Analizi denmektedir.  Regresyon Analizi ile ilgili detaylı bilgiye alttaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Regresyon Analizi Nedir-1?

Regresyon Analizi Nedir-2?

Regresyon Analizi Nedir-3?

Grafik Olusturma

 

Elimizdeki grafiğin yukarıdaki grafik gibi olduğunu düşünelim. Çubuk Grafik şeklindeki grafiğin çubuklarından birini seçip “Eğilim Çizgisi Ekle” yi seçtiğimizde

Egilim Cizgisi Ekle

 

Seçimle birlikte bir Regresyon Doğrusu oluşacaktır.

Otomatik Regresyon

Eğilim Çizgisi Biçimlendir menüsünde “Eğilim Seçenekleri” kısmında “Grafik üzerinde Denklemi görüntüle” ve  “Grafik üzerinde R-kare değerini görüntüle” seçeneklerini seçtiğimizde Excel otomatik olarak grafik üzerinde bu değerleri gösterecektir.

Lineer Regresyon

 

y = 7,1091x + 90,4 doğrusunu şu şekilde kontrol edebilir. Bu formül ve değerler hücrelere yazılıp hesaplama yapıldığında alttaki gibi bir durumla karşılaşılacaktır.

regresyon ile hesaplanan

Satış grafiğine bu yeni Tahmin değerleri bir seri olarak eklendiğinde grafiğin son durumu alttaki gibi olur. Yeni eklenen kırmızı renkli çubuk grafiğinin Regresyon doğrusuna hep sol üst noktasından değmesi ile işlemin formülle belirtilen eğilim grafiği çizdiği anlaşılmaktadır.

grafigin son durumu

 

Grafik Türüne Göre Eğilim Çizgileri

Eğilim Çizgileri ile her grafik türünde çalışmayız. Grafik türlerine göre eğilim çizgilerinin durumu aynı veriler kullanılarak altta listelenmiştir.

Sütun Grafik ve Eğilim Çizgisi

Lineer Regresyon

Çizgi Grafik ve Eğilim Çizgisi

Regresyon Cizgi Grafik

 

Pasta Grafiği ve Eğilim Çizgisi

Egilim Cizgisi Pasta Grafik

Not: Eğilim Çizgisi Eklemek Pasta Grafik türü için için uygun bir işlem değildir.

Cubuk Grafige Egilim Cizgisi Eklemek

 

Alan Grafiği ve Eğilim Çizgisi

Alan Grafigi Egilim Cizgisi

 

Dağılım Grafiği ve Eğilim Çizgisi

Dagilim Grafigi ve Egilim Cizgisi

 

Not: Dağılım Grafiğinde x ekseninde yer alan değerler yani yatay kategori eksen değerleri (Ocak, Şubat, Mart..)’nin yok olduğunu ve yerinde sayısal değerlerin geldiğini görüyorsunuz. Dağılım grafiklerinin doğaları gereği yatay kategori eksen değerleri sayısal olmayan tablolarda kullanımı uygun değildir. Kullanıldıkları durumlarda bu şekilde sayısallaştırma işlemi gerçekleşmekte bazı durumlarda yanlışlıklara yol açmaktadır. Aynı şekilde her iki eksenin de sayısal incelenmesi gereken durumlarda da Dağılım Grafiklerini kullanmak daha uygun olacaktır. Aksi taktirde Excel, Yatay Kategori Eksen Değerlerini 1,2,3…. şeklinde sayısallaştıracaktır.

Dagilim Grafiklerindeki Sayisallastirma Islemi

 

Not: İlgili dosyaya Eğilim Grafiği Oluşturma ‘dosyasından ulaşabilirsiniz.

Print Friendly