önce M. AKÇA tarafından yazılmıştır. Excel'i İnternetten Kullanma (Excel Web App)

Excel’i İnternetten Kullanma (Excel Web App)

Excel’i internet üzerinden browser’ınızla kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Excel Kitabınızı microsoft’un bulut çözümü olan skydrive’a yükleyerek dışardan erişebilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızda kurulu olmasa bile Excel’in bir çok özelliğinden ücretsiz faydalanabileceksiniz. Excel Web App olarak adlandırılan bu özellik sayesinde Excel’i kullanmak çok daha keyifli olacak.

Not: Microsoft SkyDrive hesabı açmak ücretsizdir. İşlemler esnasıbda Skydrive hesabınız önceden tanımlı değilse tanımlamanız istenecektir. Bir hotmail hesabı ile çok kısa sürede bu tanımlamayı yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızda bir Çalışma Kitabı oluşturduktan sonra “Save As” / “Farklı Kaydet” seçeneğini tıklayarak bir lokasyon seçeceğiz.

skydrive

Daha sonra açılan menü bizim bulut hesabımız olan skydrive hesabıdır.

skydrive2

Burda kaydetmek istediğimiz lokasyonu ve klasörü seçip işlemimize devam edebiliriz. Daha sonra Share/Paylaş seçimi ile “Get a Sharing Link” seçimi yaparak View Link işlemi ile dosyaya ait link elde edilir.

skydrive3

Elde edilen link browser’a yazıldığında, Excel programındaki Excel’den farksız bir görüntü elde ederiz. Bu hali ile, iş yerinde oluşturup skydrive sayesinde bulutta paylaştığınız çalışma kitabınızı evde ofis programınız olmasa bile inceleme yapma ve üzerinde bir takım değişiklikler yapma şansına sahip olacaksınız.

skydrive4

Bütün kullanım kolaylığına rağmen Web versiyonunun Excel’in masaüstü versiyonundan bazı eksikleri bulunmaktadır. Bunlar:

– Makro kullanımı
– Eklenti kullanımı
– Veri Doğrulama
– Açıklamalar
– Şekiller
– Nesneler

Fakat kullanım kolaylığı, çoklu ve dağıtık kullanım, paylaşım özelliği, excel’in kurulu olmasına ihtiyaç bulunmaması gibi özellikler nedeniyle harika bir özellik tir.

Print Friendly
  • Milli Piyango

    Skydrive yerini daha gelişmişi OneDrive’a bıraktı.
    Güzel bir çalışma ilerleyen zamanlarda tadını kaçırmazlarsa iyi gidiyor.