• Gokhan Durucan

  Merhabalar Mustafa Bey

  Oncelikle kendimi kisa bir sekilde tanitayim. Ismim Gokhan Durucan ve universitede master ogrencisiyim. Advanced Manufacturing Tech alaninda calisma yapiyorum. Management dersimizle ilgili bir odevi bu maile ekledim. Istirhamim su ki herhangi bir istatistik gecmisim bulunmamakta . Makine muhendisligini bitirdim ve malum istatistik dersimiz olmadi. Ilgili odeve nereden nasil baslamali nasil yardim almaliyim bilemiyorum. Gercekten bu odevle ilgili problem yasamaktayim. Sayet mumkunse benzer calismalardan sahsima ornek gonderebilirmisiniz yada ne yapmam gerektigiyle ilgili kisa bir brif verirmisiniz.

  Simdiden tesekkur ederim.

  Gokhan Durucan
  gokhandurucan87@gmail.com

 • Sıddık Açıl

  Merhabalar.Blogunuzu bir süredir takip ediyorum ve veri bilimi adına güzel bir Türkçe kaynak oluşturduğunuz için teşekkürler.
  Sitenizde anlattığınız k-means kümelemenin genelleştirilmiş hali olan Expectation-Maximization algoritmasında(2 boyutlu bir veri seti için) noktanın hangi centroid’e ait olma olasılığının kaç olduğunu gösteren matris oluşturuluyor? K-means algoritmasında iki nokta arasındaki uzaklığa bakıp en yakın centroid’e aittir diyebiliyorduk. Ama burda daha yumuşak bi’ ifade kullanıp her bir centroid’e belirli miktarda ait olma ihtimali var ve bu ihtimallerin toplamı(olasılığın genel kurallarının bir sonucu olarak :) ) 1.
  İnternetteki kaynaklarda her bir iterasyonda k sayısı kadar gaussian olasılık yoğunluk fonksiyonu oluşturup sonrada veri setinizdeki her bir noktayı bu fonksiyonlara parametre olarak verin demişler ama gauss fonksiyonundaki varyans ve ortalama bu durumda ne olacak? Onları da rastgele bir şekilde mi vereceğiz? Sonraki iterasyonlarda yeni ortalama ve varyans neye göre hesaplanacak?

 • Erkan Şirin

  Merhaba Mustafa Bey blogunuzu yeni gördüm. Veri Bilimlerinde Türkçe kaynak adına güzel bir çalışma olmuş. Sizi tebrik ediyorum. Ben de Ankara’da Gazi Ünv. Yönetim Bilişim Sistemlerinde doktora öğrencisiyim. Çalışma konum veri bilimlerini ilgilendiriyor. Sizden ve faaliyetlerinizden haberdar olmak isterim. İyi çalışmalar…

  • Fatih Cetin

   Sana burada rastlamak hoş oldu Erkan :)
   Mustafa Bey, sayfanız veri bilimi ile ilgili güzel yazılar içeriyor. Teşekkürler.

 • Milli Piyango

  Mustafa bey meraba,

  Excel ile ilgili kitaplarınıza göz atmıştım.

  İstatistik konularında bir araştırma sayesinde sitenize ulaştım.

  Bilgilendirici konulara yer vermişsiniz. Teşekkür ederim.

  Sayısal oyunlar hakkında internet sitesi yazıyorum. Bolca istatistik-matematik ve diğer alanların bilgilerini kullandığım için bolca araştırma yapmam gerekiyor.

  Sitenizdeki bilgiler kitaplarda bulunabilecek kadar ender bilgiler olduğunu gördüm.

  Şu anda sitelerimde bilimsel bilgileri ve terimleri kullanmamaya çalışıyorum. Sanırım onun için farklı çalışmalar yaparak ayrı bir site kurmam gerekecek.

  Bu çalışmalara temel olması için çokça araştırma ve uygulama yapıyorum.

  Alanımda paylaşım yapabilmek için site kurdum fakat konular insanların algı sınırları dışında kaldı. Ben yine de çalışmalarıma devam ediyorum.

  Sitemi ziyaret etmek isterseniz beklerim.
  https://sayisaloyunlar.blogspot.com/

  Teşekkürler.