önce M. AKÇA tarafından yazılmıştır. İlk Python Programı

İlk Python Programı

Veri ile uğraşan ve ilk defa programlama dili öğrenecek profosyoneller için öğrenmeye zaman ayırması en mantıklı programlama dilinin bence Python olduğunu Hangi Programlama Dilini Kullanmalıyım? yazısında anlatmıştım. Şimdi de Python programlama diline giriş nevinden basit bir program yazacağım.

Tipik olarak programlama dili kitaplarında ya da dilin öğretildiği diğer ortamlarda programlamaya Hello World! programı ile başlanır. Ben de öyle yapıyorum ve ilk Python Hello World programımı sizlerle paylaşıyorum.

Öncelikle belirtmeliyim ki işlem yaptığım bilgisayar bir MacBook Pro ve işletim sistemi de tahmin edebileceğiniz gibi Mac OS, Python programını çalıştırmak istediğim anaconda adında bir geliştirme ortamı bulunuyor. Ipython ise Python çekirdeğene sahip, fakat gerek grafik çözümleri gerekse web browser desteği nedeniyle Python’dan daha gelişmiş bir alternatif.

İlk programımızı yazmadan önce Mac işletim sisteminin Terminal kod penceresini açıyorum:

Ekran Resmi 2014-12-23 22.03.33

Mac-Terminal Penceresi

Bu ekranda iken python yazıp enter’e bastığınızda alttaki görüntüyü elde edersiniz.

Ekran Resmi 2014-12-23 22.07.01

python programlama

Açılan ekranda mesaj adında bir değişken tanımlıyorum. Değişkenler, program içersinde değerleri değişebilen sayı, harf, cümle v.b. gibi değerleri ifade eden değerlerdir.

mesaj=”Merhaba Dünya

ifadesi ile aslında bellekde mesaj adında bir değişken için yer ayırıp, bu ayırdığım yere  “Merhaba Dünya” dünya yazısını yazıyorum. Artık program içersinde herhangi bir yerde merhaba değişkenini çağırdığınızda bunun anlamı “Merhaba Dünya” cümlesini çağırmak olacaktır. Bu ifadeyi yazıp enter tuşuna bastığımızda programın bu tanımlamayı hafızasında sakladığını görürüz.

Ekran Resmi 2014-12-23 22.16.30

 Aynı ifadeyi aktif bölgede “print mesaj” yazıp entere bastığımızda alttaki gibi geri çağırmış oluruz.

Ekran Resmi 2014-12-23 22.20.38

Açılan ekranda python’un önemli kütüphaneleri’nden biri olan numpy’ı rastgele sayı üretimi için ekliyorum.

from numpy.random import randn

bu ifadeyi yazdıktan sonra enter tuşuna basıp alttaki data ismindeki değişkene rastgele sayı dizisi tanımlıyorum

data = {i : randn() for i in range(7)}

bu tanımlamayı yaptıktan sonra data yazıp enter tuşuna bastığımda şöyle bir ekran ile karşılaşıyorum

Ekran Resmi 2014-12-23 23.17.34

rüldüğü gibi for döngüsü ile 7 kez randn fonksiyonu çalıştırılarak data adında bir dizi değişkenine sayılar tanımlanmış oldu.

Dikkate değer gördüğüm Python konularında paylaşımlarda bulunmaya devam edeceğim,  paylaşımlarımı bloğumdan takip etmeye devam edin.

Print Friendly