önce M. AKÇA tarafından yazılmıştır. Microsoft Azure Nedir?

Microsoft Azure Nedir?

Bu yazımda bir bulut platformu olan Azure dan bahsedeceğim. Microsoft Azure, Microsoft’un “Bulut Bilişim Platformu” dur.  Bulut Bilişim pazarı içersinde Amazon ile birlikte en önemli iki aktörden bir tanesidir. Mayıs ayında Gartner’in Magic Quadrant Yöntemi ile yapılan değerlendirmede*  Microsoft, Amazon Web Services ile birlikte Cloud pazarın açık ara lider iki oyuncusu olduğu gösterilmiştir.

Magic Quadrant Cloud

 

Değerlendirmeye konu olan servislerin tümü kullanıcılara her yönü ile hazır altyapı sunan  CloudInfrastructure as a Service”  IaaS hizmetlerdir. Raporda piyasanın kargaşa halinde olduğu ve bir çok firmanın kazanç kaybından dolayı ya da bulut bilişim pastasından daha fazla pay kapmak için stratejilerini değiştirdiklerini bu nedenle seçim yaparken çok dikkatli olunması gerektiği söylenmiştir. IaaS hizmetinde BT altyapısı ve Veri Merkezi hizmeti birliktedir. Bu yönü ile pazardaki en büyük segmenttir. Burda sadece Cloud Computing meselesi değerlendirilniş olup, sadece Cloud Storage işlemi yapan firmalar (PaaS) devre dışı bırakılmıştır. IaaS sadece kaynakları içermez ayrıca kaynakların yönetimi, servis olarak verilen araçların yönetimi ve bulut altyapısı yazılımlarını da içerir.

Değerlendirmede tabi, çeşitli performanslar ele alınmış ve bu performansların ağırlıklandırılması ile pazar liderleri ortaya çıkarılmış. Bunlardan Microsoft Azure hangi yönü ile ön plana çıkıyor inceleyelim:

Microsoft, geniş perspektifi bulunan kendi teknolojilerini buluttan sağlamaya odaklanmış bir firma. Daha önceden bariz bir şekilde PaaS (Platform as a Service) yani sadece Platform Sağlayan bir durumda iken Nisan 2013’te mevcut çözümünün içersinde Azure Virtual Machines ve Azure Virtual Networks de ekleyerek Iaas pazarına hızlı bir giriş yapmıştır.

Bulut Bilişim Katmanları

Microsoft Azure, Hyper V* olarak bilinen Windows Sanallaştırma sistemini sunmaktadır.  Bu sistem; çok müşterili depolama, IaaS ve PaaS yetenekleri, Nesne Depolama (Blob Storage), ve her kullanıcıya en yakın sunucuyu kullanarak müşterilere ses, video, uygulama, fotoğraf ve diğer dosya türlerini daha hızlı ve güvenilir bir şekilde göndermek için tasarlanan CDN (Azure Teslim Ağı) sistemlerini içermektedir.

Azure üçüncü parti yazılımları ve servisleri sunmaktadır. Microsoft’un, Microsoft Çevrimiçi Hizmetlerine ilişkin çalışma süresi ve bağlantı taahhütleri açıklayan Hizmet Düzeyi Anlaşması (SLA) bulunmaktadır. Barındırma ihtiyaçları Azure ExpressRoute yolu ile karşılanmaktadır. Daha derinlemesine bir inceleme için Gartner’in Derinlemesine araştırmasını okuyabilirsiniz.**

Azure’nin Lokasyonu Nerede?

Microsoft Azure Data Center lokasyonlarını “bölge” olarak adlandırıyor. Amerikada çok sayıda Azure bölgesi var. Aynı şekilde İrlanda, Hollanda, Avusturya, Hong Kong, Japonya, Singapur ve Brazilyada da. Ayrıca Amerika’da devlet için iki bölge daha var. Microsoft global satışlar yaptığı için Azure de İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Japonca, Korece, Rusça ve Portekizce gibi çoklu dil desteğine sahip. Portal ve dökümantasyonlar bütün bu dil destekleri için bulunmaktadır.

Azure Hangi Kullanıcılar İçin İdealdir?

Genel iş uygulamaları ve geliştirme çevresi olarak Microsoft merkezli sistemleri kullanan organizasyonlar; Özel olarak bulutta çalışması için üretilen (Cloud-Native Applications) uygulamalar, beklenen zaman geldiğinde yığın şeklindeki bir işi otomatik olarak işleyen, depolayan, yedekleyen (Batch Process) süreçleri bulunan işletmeler. Bu tip kullanımlar için Azure kullanımı idealdir.

Güçlü Yanlar

Azure IaaS ve PaaS bileşenlerini de kapsar. Microsoft hızla yeni ve diğer rakiplerinden farklı özellikler ve hizmetler ekledi ve eklemeye devam ediyor. Microsoft’un IaaS ve Platform hizmetleri konusunda sağlam bir altyapı vizyonu bulunuyor. Hizmetler çeşitlendikçe ve kullanım yaygınlaştıkça sözleşme gelişimini sorunsuz hallediyor. Microsoft Altyapısında Hyper-V, Windows Server, Active Directory ve System Center bulunuyor. Geliştirme Araçları olarak Visual Studio ve Team Foundation Server bulunuyor. Ve SaaS’ ta bulunan diğer uygulamalar.

Microsoft markası, varolan müşteri ilişkileri becerisi, mühendislik yatırımları, ve IaaS sağlayıcıları arasında konu üzerindeki agresif stratejik yol haritası nedeniyle Microsoft Azure hızla gelişiyor. Şuanda pazar payında ikinci konumda. Pazar lideri AWS haricinde IaaS kullanım kapasitesinde geri kalan tüm rakiplerin toplamından iki misli fazla kapasiteye sahip durumda.

Amazon Web Services (AWS) den göreceli olarak daha iyi bir Fiyat/Performansa sahiptir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Microsoft, güvenlik açısından kurumsal ihtiyaçları karşılamak, elde edilebilirlik, performans, network esnekliği ve kullanıcı yönetimi ile ilgili bir takım geliştirmeler yapacağını vaad etti fakat henüz tamamlamadı. Bir de Microsoft’un ecosistemi göreceli olarak hala gelişme halinde

 

*   https://tr.wikipedia.org/wiki/Hyper-V

** https://www.gartner.com/doc/3098433/indepth-assessment-microsoft-azure

Print Friendly