önce M. AKÇA tarafından yazılmıştır. Sabancı Üniversitesi Veri Analitiği Tezsiz Yüksek Lisans Programı

Sabancı Üniversitesi Veri Analitiği Tezsiz Yüksek Lisans Programı

İnovasyonun ve rekabetin önem kazandığı günümüz dünyasında veriyi yöneten rekabete yön verir.”

Veri analitiği konusunda profosyoneller geliştirmenin farkında olan Sabancı Üniversitesi bu mottolarla yola çıkarak IBM ile iş birliği yaptı ve Veri Analitiği Tezsiz Yüksek Lisans programını oluşturdu ve ilk kez bu dönem bu konuda öğrenci kabul etti.

Sabancı Üniversitesi bu birlikteliği stratejik iş birliği olarak lanse ederken; Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Yusuf Menceloğlu konuyla ilgili: “Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi vakıf üniversitesi olan Sabancı Üniversitesi, iş dünyasının deneyimini kendi güçlü akademik birikimi ile birleştirerek profesyonellere yönelik programlar sunmaktadır. Geliştirdiğimiz bu vizyon doğrultusunda Türkiye’de ilk kez Veri Analitiği profesyonel yüksek lisans programını hayata geçiriyoruz. Bilgi teknolojisi sektöründe önemli bir yere sahip IBM ile işbirliğimizin tüm sektörlerin kaçınılmaz ihtiyacı olan Veri Analizi konusunda öncü olacak liderler yetiştirmek ve rekabete yön vermek anlamında çok değerli olacağına inanıyorum” dedi.

Program “Büyük Veri” kavramını merkeze alarak, bu konuda gelişen teknolojileri, işletmelerde çalışırken daha verimli kararlar almalarına yardımcı olabilecek şekilde öğrencilere sunacak.

Ders Programını incelediğimde:

Veri Analitiğine Giriş (Pyhton ile)

Uygulamalı İstatistik (R ile)

Veri Modellemesi ve İşlemesine Giriş (My SQL ile)

Modelleme ve Optimizasyon

Büyük Veri İşlemesi (Hadoop ile)

Makine Öğrenmesi (Matlab, Weka ile)

Veri Madenciliği (Weka ile)

Sosyal Ağ Analizi

Keşifsel Veri Analizi

Veri Etiği

İş İletişimi

dersleri yer almaktadır.

Ders programı ile ilgili detaylı bilgiyi http://da.sabanciuniv.edu/tr/ders-programi adresinden edinebilirsiniz.