önce M. AKÇA tarafından yazılmıştır. Seçim Sonuçları Borsayı Nasıl Etkiler?

Seçim Sonuçları Borsayı Nasıl Etkiler?

Seçim Sonuçları Borsayı Nasıl Etkiler? Böyle bir soruya cevap vermek finansçıların işi. Fakat geçmiş deneyimlere bakarak istatistiksel olarak bir şeyler söylemek de mümkün.

Eski verileri* incelediğimizde şöyle bir tablo karşımıza çıkar:

secim ertesi

 

En eski borsa verisi 1988 yılına ait olduğu için ancak altı genel seçim tarihini içerecek bir veri setimiz bulunmaktadır. Altı Genel Seçim sonucuna bakarak çıkarım yapmak oldukça zor ve güvenilirliliği zayıf olsa da burada şunlar söylenebilir:

– Seçim sonuçları tek başına iktidar olmaya yetmediğinde bir belirsizlik ortamı oluşmakta ve borsa bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.

– Aynı durum %34 ile gelen DSP hükümeti için de geçerlidir. Belirli oy oranlarının altında kazanılan seçimler borsayı olumsuz etkilemektedir. Ve yatırımcılar tarafından yatırım fırsatı olarak algılanmamaktadır.

– 2002 yılında %34 dolaylarında olan AKP oylarının borsaya olumlu etki etmesi de yeni nesil ve hiç denenmemiş siyasi karakterlerin krizlerden yeni çıkmış bir ülkede güven boşluğu ortamında kendisine güven ortamı hazırlamasına bağlıyorum.

AKP hükümeti 2002 yılında ilk iktidara geldiğinde %6,72 lik bir artışa neden olmuş, 2007 yılındaki seçimde bu rakam %6,12 lik bir artışa gerilemiş, 2011 yılında ise artış neredeyse durmuş, buna mukabil oy oranları her seçimde artış göstermiştir.

– 2015 seçimlerini mevcut hükümetin son iki seçimdeki oya yakın bir oy alması halinde borsa istanbul’un bu durumdan etkilenmeyeceğini söylemek mümkündür.

Daha derinlemesine bir çalışma için genel seçim tarihlerde yaşanan gelişmeleri de ayrıca dikkate almak gerekmektedir.

 

* Veriler Borsa İstanbul tarihsel fiyat endeksleri verilerinden derlenmiş olup, “Bileşik 100 Endeks” in USD cinsinden karşılığıdır.

Print Friendly