önce M. AKÇA tarafından yazılmıştır. Sigara İçmek, IQ'yu Düşürüyor (mu) ?

Sigara İçmek, IQ’yu Düşürüyor (mu) ?

İsrail’de bir gurup araştırmacı 18-21 yaş arasında askerlik görevini yerine getiren yaklaşık 20 bin genç üzerinde araştırma yapıyor. Araştırmada ortaya çıkan sonuç ise ilgi çekici. Şöyle ki:

Sigara içen askerlerin IQ ortalamaları, içmeyenlere oranla ciddi seviyede daha düşük. Sigara içen askerlerin IQ ortalamaları 94 seviyelerinde iken içmeyenlerin ortalamaları 101 dolaylarında*  Araştırmaya göre günde bir paket sigara içenlerin IQ düzeyleri, hiç kullanmayanlardan 7.5 puan daha az.  Sigara içen kardeşle, içmeyen kardeş arasındaki IQ farklılıklarında da benzer bir durum söz konusu. Peki söz konusu araştırmada için elde edilen bu bulgularla Sigara İçmek IQ’yu düşürüyor demek doğru bir çıkarım olur mu?

Bu araştırmayı konu eden alttaki gazeteye göre araştırma sonucuna göre sigara içmek IQ’yu düşürüyor.  Haberi aktarırken konuyla ilgili bir Türk uzmanın görüşüne de yer veren gazeteye göre sigara, vücudun her bölgesini olumsuz etkileyebilir.

sigaraIQ

 

İstatistiksel analizlerle yapılan araştırmalarda veri, bazı zamanlar bize bir  ilişkinin var olduğunu söyleyebilir. Ama herzaman bu ilişki bulunmayabilir. Veri diye tabir ettiğimiz bağımlı ve bağımsız değişken değerlerini araştırma çalışmalarına başlamadan önce biz seçiyoruz. Bu seçim işlemi başlı başına çok önemli bir iş. Seçim  sırasında çok dikkatli davranmamız gerekiyor. Araştırma’da IQ ile sigara içme eylemi arasında bir ilişki var gibi görünüyor, fakat ya sigara içmeye meyilli kişilerin IQ’ları düşükse?

“İstatistikle ilgilenen herkesin bilmesi gereken bir şey vardır: Korelasyon nedensellik değildir. Bir çok araştırmacı şu hataya düşer: İki ilişki arasında bir korelasyon varsa biri diğerinin sebebidir. Bu durum ise Sahte Korelasyon‘ların oluşmasına sebebiyet verir.” **

Nitekim; bu habere konu olan araştırmayı yapan ekip de araştırmayı farklı bir şekilde yorumluyor:

Ekibe göreü iq’su düşük olanların sigaraya başlamalarının; sigara içme eyleminin iq yu geriletmesinden daha olası bir ihtimal olduğunu dile getiriyor. ***

Özetle iki değişken arasında bir bağlantı olduğu kesin fakat bu bulgularla sigara içmek iq geriliğine neden oluyor demek felaket!

 

* Source: Weiser, M., Zarka, S. Werbeloff, N., Kravitz, E. and Lubin, G. (2010). “Cognitive Test Scores in Male Adolescent Cigarette Smokers Compared to Non-smokers: A Population-Based Study.”
Addiction. 105:358–363. doi: 10.1111/j.1360-0443.2009.02740.x)

** http://mustafaakca.com/sahte-korelasyonlar/

*** http://www.reuters.com/article/2010/02/23/us-smokers-smarter-idUSTRE61M3UQ20100223