önce M. AKÇA tarafından yazılmıştır. Şirket Satınalırken Hangi KPI ’lara Bakarsınız?

Şirket Satınalırken Hangi KPI ’lara Bakarsınız?

Bir şirket satınalacağınızı düşünün, 8-9 yılık geçmişe sahip bir şirket satın alırken neye göre karar verirsiniz? Bu şirkette yönetici olsanız şirketin gidişatı hakkında ön plana çıkarmak istediğiniz performans göstergesi (KPI)ne olurdu?

Stanford Graduate School of Business’daki Finans profosörleri John Graham, Campbell Harvey ve Shiva Rajgopal’ın 400 kadar firmanın finans yöneticileri ile geliştirdiği ankette, EPS firma ile ilgili bilgi verirken kullanılan en önemli performans göstergesi oldu.*

EPS : Hisse Başına Kazanç (Earnings Per Share) ya da satışlardaki büyüme oranı bir şirketi değerlendirmek için yeterli metrikler midir? Satınalan kişi için şirketin önceki yıllarda EPS oranının önemli bir ölçüt olması, gelecek yıllarda da EPS oranının yüksek olacağı beklentisi nedeniyledir.(Süreklilik) Bu yönde bir süreklilik olduğu zannı ile bir şirket satınalırken mevcut EPS oranının iyi bir karar olduğunu düşünürüz.  (Öngörü)

Fakat bir gurup şirketin EPS oranlarındaki süreklilik incelendiğinde gelecek yıllarda bu sürekliliğin sağlanmadığını söyleyebiliriz.*

eps

eps Korelasyonu

 

Bu süreklilğin tesbitinde bir grup şirketin 2005-2007 ve 2008-2010 yılları EPS oranlarının korelasyonuna bakmak yeterli olacaktır. Araştırma göstermiştir ki EPS oranlarında güçlü bir korelasyon bulunmamaktadır. Yani bu da demektir ki: İlk yıllardaki kazanç, firmanın gelecek yıllarda da kazandıracağını öngörmez. EPS oranı firma satınalrıken bakılması gereken yegane değer değildir. Ve bir performans ölçütü olarak sürekli ve öngörülebilir önemli bir KPI değildir.

 

 

Peki neden böyle bir istatistik kullanma eğilimi doğmaktadır?  Bu sorunun cevabı ayrı bir araştırma konusu olmakla beraber, daha önceki yıllarda firmaların karakteristik özellikleri, ekonomik şartlar, rekabet şartları ve çevre etmenleri gözönüne alındığında korelasyonun katsayısını düşürmüş olabilir. Böylelikle yıllar önce firma satınalmak için önemli bir istatistik olan EPS, artık önemsizleşmiş olabilir.

Şirket satınalırken ya da başka bir amaçla; etkili bir performans takip sistemi geliştirmek için istatistik seçiminde şu adımları dikkatli atmak gerekir:

1- Ana hedef tam olarak belirlenmeli

2-Ana hedefe ulaşmak için gerekli neden-sonuç ilişkileri tesbit edilmeli.

3-Neden sonuç ilişkisine katkıda bulunabilecek, amaca ulaştıracak eylemler belirlenmeli

4-Seçilen istatistiklerin doğru seçilip seçilmediği sık sık gözden geçirilmeli. (EPS örneğindeki gibi sonradan önemsizleşmiş olabilir)

 

* Michael  J. Mauboussin (michaelmauboussin.com)

Print Friendly