önce M. AKÇA tarafından yazılmıştır. Üniversitelerin Veri Bilimi Programları

Üniversitelerin Veri Bilimi Programları

<strong>Veri Bilimi konusunda özellikle son bir yıldır, yurtdışında çok sayıda üniversitede bölüm ve sertifika programı açıldı. Eğer bu konuda bir kariyer düşünüyorsanız bu programlardan biri sizin için olabilir.

Veri Bilimi konusunda herkesin hem fikir olduğu bir müfredat bulunmuyor, son derece multi disipliner bir alan olduğu için her programın Veri Bilimi anlayışı farklılık gösterebiliyor. Örneğin, Harvard Üniversitesi programında genetik alanında Veri Bilimi konusunda çalışmış insanlar bulunurken, John Hopkins üniversitesinde astronomi alanında çok ciddi araştırmalar yapmış isimler bulunabiliyor. Bu nedenle kariyer geçmişinize ve kariyer planınıza en uygun programı seçmek için programları detaylı bir şekilde incelemek gerekiyor.

Üniversitelerin veri bilimi programlarını incelediğimde şu bilgilerle karşılaştım:

Bunlardan prestijli üniversitelerde açılanları bir paylaşımcı alttaki linkte toplamış:

http://www.mastersindatascience.org/schools/23-great-schools-with-masters-programs-in-data-science/

Eğer bu programları takip ediyorsanız önemli ve sürekli güncellenebilir bir link olarak şunu verebilirim:

http://datascience.community/colleges

Linkin kaldırılması ihtimaline karşı, bu linkte paylaşılan programların bugünkü halini buradan indirebilirsiniz.

Ayrıca ücretsiz online dersler için

https://class.coursera.org

İnternet sitesini de tavsiye ediyorum. Aynı zamanda coursera daki programı ücretli olarak tamamlarsanız, bir katılım sertifikasına da sahip oluyorsunuz.

Türkiye’de bu dönem başında Sabancı Üniversitesi IBM iş birliği ile Veri Analitiği Tezsiz Yüksek Lisans programı açıldı. Üniversite bu konuda Türkiye’de öncü oldu.

Sonrasında yine bu yıl Şehir Üniversitesi’nde Veri Bilimi(Veri Mühendisliği) adında bir yüksek lisans programı açıldı.

Gerek yurt içinde olsun, gerekse yurtdışında, bu programların tümü çok yeni. Veri Bilimi Konusunda Kariyer  yapmak istiyorsanız, bu konuda paylaşım yapan insanları sosyal medya mecralarında takip etmenizi ve kendi Veri Bilimi profilinize en uygun programları bulup onları online takip etmenizi öneririm.

Print Friendly